Хвороби бройлерів: чим небезпечні

Розгінний темп зростання, смачне та ніжне м'ясо, швидкий цикл розведення – ось переваги вирощування бройлерів. Однак у цього птаха є недолік: він чутливий до захворювань. Ситуація посилюється високою щільністю їхнього змісту. З огляду на всі ці факти особливо важливим стає питання профілактики захворювань у м'ясних кросових птахів.

1. Різновиди хвороб курчат-бройлерів

Найкритичніші періоди при вирощуванні бройлерів – перші 5 днів, 20-25 днів і 35-40 днів. У цей час особливо важливо уважно стежити за станом пташенят, їхньою активністю та якістю прийому корму.

Аспергільоз

– це захворювання, викликане пліснявими грибами, які інтенсивно розмножуються через порушення вентиляції та високу вологість. Потрапляючи у дихальні шляхи, суперечки грибів викликають яскраво виражені симптоми: затримка у рості, слабка рухливість, опущення крил і задишка. Якщо не розпочати лікування, бройлери можуть померти протягом 1-3 днів із 100% смертністю.

Хвороба Марека

швидко поширюється у стаді. Вона найчастіше вражає молодняк у віці 20 тижнів. Починається з наступних симптомів: опущене крило або крила, опущений хвіст, кульгавість, викривлення шиї, ураження печінки, напівпараліч, часткова або повна втрата зору. Смертність від хвороби Марека може досягати 30% і не існує ефективного лікування.

Хвороба Ньюкасла

– Вірусне захворювання, яке швидко поширюється в стаді і може вразити навіть зародки всередині яєць під час інкубації.Ознаки хвороби включають підвищення температури до 43-44 градусів, набрякання зоба без їжі, слабкість, викид смердючого слизу з дзьоба, рідкий кал з кров'ю та слизом, паралізації, відвисання крил та ін.

Бронхопневмонія

– поширене захворювання, що розвивається у молодняку ​​віком від 14 до 30 днів. При цьому пташенята хриплять, витягають шиї, дихають важко і нестримно відкривають дзьоб. Без лікування вони втрачають активність і не набирають ваги.

Гіповітаміноз А

представляє серйозну проблему для зростання птиці. Відсутність ретинолу негативно позначається на процесі зростання, викликаючи затримку ювенальної линяння, погане зростання пір'я та порушення координації рухів. Птахи стають менш бачними увечері. Профілактика гіповітамінозу включає введення в раціон спеціальних добавок з вітаміном А і дачу сирої моркви.

Диспепсія

призводить до нестачі травних ферментів у шлунковому соку птиці, що заважає навіть кращому корму повноцінно перетравлюватися. Підозра на диспепсію виникає при смердючному калі неприродного кольору (білий, жовтий, пінистий, зі слизом). Без лікування птиці слабшають і стають млявими.

Кокцидіоз

– це проблема для молодняку ​​від 15 до 60 днів. Це захворювання торкається кишечника птиці, заважаючи повноцінному засвоєнню навіть якісного корму. Ознаки: падіння рентабельності виробництва, червоний, жовтий та слизовий кал. Без профілактики кокцидіоз призводить до 100% втрати стада.

Колібактеріоз

викликає втрату апетиту, слабкість, проблеми із травленням та підвищену температуру. Для лікування використовують антибіотики у вигляді випоювання.

Куряча віспа

вражає слизові ока, травну та дихальну системи, викликаючи проблеми з диханням, появу червоних плям на тушці та слабкість. Для лікування використовують борну кислоту та фурацилін.

Мікоплазмоз

супроводжується зниженням ваги, слизом з носа, проблемами з диханням та виділенням слизу з горла. Смертність становить до 25% у молодняку ​​та до 5% у дорослих особин.

Пташиний грип

викликає підвищену температуру, рідке випорожнення і млявість. Хвороба не піддається лікуванню, стадо, де виявлено пташиний грип, знищується.

Пуллороз проявляється

у молодих бройлерів через пронос, важке дихання та апатію. Для лікування застосовують антибіотики.

Сальмонельоз

передається через повітря, корм, обладнання і може викликати почервоніння та запалення клоаки, набряклість лап, пронос та відсутність апетиту. Профілактика включає застосування спеціальних засобів та препаратів.

2. Профілактика захворювань

Для запобігання захворюванням при вирощуванні м'ясної птиці важливі такі заходи:

– Дезінфекція курників. Після розміщення кожної партії бройлерів в одному приміщенні дотримується 10-денна санітарна перерва. Грати, напувалки та годівниці ретельно миються, а стіни обробляються вапном.

– використання якісного корму. Спеціалізовані корми або БМВС містять біологічно активні компоненти, підкислювачі та кокцидіостатики, що захищають травну систему та зміцнюють імунітет.

– правильний раціон. Можна використовувати корми власного виробництва чи готові кормові рішення від виробників. Це гарантує відсутність мікотоксинів та відповідність потребам організму бройлера у поживних речовинах.

– Доступ якісної води.Установка крапельних напувалок може бути неефективною при вмісті великої кількості бройлерів. Проте, заміна води у стаціонарних напувалках двічі на день та щоденне чищення – дешеві та ефективні методи профілактики захворювань.

– Створення сприятливих умов у курнику (вентиляція, освітлення, підтримання правильної температури).

3. Яку допомогу можна надати курча-бройлеру

При перших ознаках хвороби чи слабкості у молодняку ​​ветеринари рекомендують застосовувати глюкозу. Ця речовина відновлює сили, зміцнює організм та активізує імунну систему. Крім того, водний розчин глюкози має антитоксичні властивості. Для приготування розчину використовують 0,5 пакетика вітаміну C та 3 ложки цукру на 1,5 літра теплої води. Готовий розчин розливають у тари по 1 літру і напувають молодняк по літру на день.
Чисту глюкозу можна давати молодим курчатам із першого дня життя. Крім антитоксичного ефекту розчин цукру допомагає розсмоктати залишковий жовток і знімає наслідки стресу після інкубації у бройлерів.
Завдання фермера полягає у формуванні стійкого імунітету у птиці, здатного чинити опір патогенним вірусам та бактеріям. Це особливо важливо в умовах високої густини посадки молодняку. Тому з перших днів життя бройлерів часто додатково лікують медикаментами:

● Фармазин. Це розчинний антибіотик у вигляді порошку з тилозином. Розводять 1 г фармазину в 1 л теплої води для випоювання.

● Ветом. Препарат з імуномодулюючим, антивірусним та антибактеріальним ефектом. Розводять 1 чайну ложку в 3 л води для випоювання.

● Енрофлон. Ліки з антибактеріальною дією розводять водою в пропорції 1:3.

● Гамавіт.Покращує несучість, імунітет і сприяє зростанню птиці.

● Байтрил. Ефективний засіб для боротьби із сальмонельозом та стрептококозом.

● Байкокс 2,5%. Застосовується для лікування та профілактики кокцидіозу. Розводять 1 мл препарату на 1 л води.

● Біовіт-80. Антибактеріальний засіб, що прискорює ріст і запобігає гіпо- та авітамінозу.

● Продевіт. Допомагає відновити травлення та зміцнити імунітет, випоювання становить 1 краплю на голову протягом перших 10 діб.

● Байкокс. Кокцидіостатик, що покращує травлення та імунітет, рекомендується після інкубації для зниження стресу у бройлерів.

Вирощування здорових бройлерів легко, якщо використовувати спеціалізований стартер із наступним переходом на ростовий корм. Це забезпечить необхідні вітаміни, поживні речовини та захист від хвороб.

● Кал із кров'ю;

● Сильна спрага;

● млявість;

● Втрата апетиту;

● Розлючене оперення;

● Блідість гребінця, сережок, борідки.

Проблеми можуть бути викликані:

● Прогірклими або гнилими кормами;

● Зерновими, ураженими грибками;

● Стійкою водою в напувалках;

● Гіповітаміноз;

● Невідповідним годуванням для певного віку. Наприклад, використання комбікорму для всіх вікових груп бройлерів.

Посилання на джерело: taya.com.ua